Počasí v Roztokách

Ach ta demokracie (Odraz 5/2019)

(reakce na článek „Opožděné poděkování“ viz Odraz 4/2019, str. 25)

Deset let v plenkách, deset let batole a deset let se snaží postavit na nožičky, které jsou ještě slabé. Ale nic si z toho nedělejme.
I ve vyspělých demokraciích tento proces trval dlouho. Svoboda slova, možnost vyjádřit svůj názor a to nejtěžší – vyslyšet názor druhého.
Vyslyšet opačný názor, než je ten náš, a přemýšlet, zda není lepší. Nezačít hned rudnout, nadávat a nakonec protivníka ukřičet.

Toto nás napadlo po přečtení článku paní zastupitelky Frindtové. Chce po opozici, aby se nevyptávala? Aby nechtěla informace, které jsou důležité pro rozhodování? Přirovnává nás k řidičům začátečníkům? Co takhle, kdyby opozice vůbec neexistovala? To by rozhodování a schvalování šlo jako po másle.

Naštěstí to tak nefunguje. Opozice pracuje přesně tak, jak má pracovat. Chceme více informací, vyptáváme se, navrhujeme a v některých případech i nesouhlasíme. Plníme důležitou úlohu kontroly a kritiky. A tak je to správně. Pevně věříme, že se za nedemokratické postoje paní Frindtové nestaví celá koalice.

Marie Dvořáková (Šlancarová), Marcela Šášinková, Eva Sodomová
zastupitelky