Autoři studie: Petr Tej, Marek Kopeć, Žofie Raimanová, Oto Melter

Lávka z Roztok do Klecan

O lávce přes Vltavu se mluví už víc než sto let. Na konci roku 2023 oslovili Marii Dvořákovou sousedé z Klecan, zdali by bylo možné probudit zájem ze strany našeho města k výstavbě lávky, která by propojila naše břehy.

Na jaře 2024 pozvala Marie spoluobčany do roztocké školy na veřejnou prezentaci studie. Dorazilo na padesát zvídavých spoluobčanů a také architekti studie lávky Petr Tej, Marek Kopec, Otto Melter a Žofie Raimanová (studii zadalo město Klecany).

Touha po lávce se rozhořela a od té doby jsme podnikli k této ještě přednedávnem nerealistické myšlence, mnoho kroků.

Věříme, že s tímto tempem, za součinnosti roztockých, klecanských a stejně tak i krajských zastupitelů vyrazíme přes lávku do tří let - tedy v létě 2028 :).

Pro další informace sledujte naše stránky - budeme zde s Vámi sdílet další kroky. A držte nám palce :)!

Ilustrační obrázek

Dětská hřiště

V Roztokách žilo k 31.12. 2023 dle Českého statistického úřadu 1 829 dětí do 14 let. Není divu, že poptávka po veřejných hřištích a sportovištích je veliká. Město vybudovalo a obhospodařuje několik hřišť a sportovišť, která prochází každoroční odbornou kontrolou prvků - tzv. revizí, na základě které jsou zajišťovány větší opravy. Jednou za dva týdny hřiště obchází a kontroluje pracovník Odboru životní prostředí našeho úřadu. Písek je doplňován dle potřeby, alespoň jednou za rok. Na Hřišti Obránců míru je mobilní WC. Usilujeme o rozšíření mobilních toalet i na hřiště Zaorálkova a U Hřiště. Od jara 2025 je správa hřišť v gesci místostarostky Marie Dvořákové.

Seznam hřišť a sportovišť v majetku města: hřiště Smetanova, sportoviště, hřiště, skatepark a posilovna Obránců míru, hřiště Masarykova, hřiště Školní náměstí, vodní prvek Školní náměstí, hřiště Zaorálkova, hřiště Zeyerova, hřiště a skatepark U Hřiště.

Tiché údolí, čp. 110, 125, kolorováno

Proměna parku v Tichém údolí

V dubnu 2025 převzala Marie Dvořáková zodpovědnost za průběh příprav a následnou realizaci kroků vedoucí k postupné proměně parku v Tichém údolí. Za tímto účelem vznikla projektová skupina složená z vedoucího odboru správy a rozvoje města, pracovnice odboru životního prostředí, radní pro životní prostředí, místostarostkou a externí architektkou krajinářkou. Konkretizace zadání pro návrh studie musí vycházet z Plánu postupné proměny, který vypracovalo Studio Bistro. Návrh studie bude na podzim představen veřejnosti a následně budou zapracovány připomínky.

environmental-protection-683437_1280
ilustrační obrázek



Životní prostředí a veřejná zeleň

V dubnu 2025 převzala zodpovědost za životní prostředí a veřejnou zeleň v našem městě radní Marcela Šášinková. Do konce volebního období – tedy do září 2026, jsme si vytyčili tyto cíle:

👉Architekt – krajinář – bude klíčovým spolupracovníkem při tvorbě rozvojových projektů zeleně ve městě.

👉Nová výsadba zeleně a udržování stávající zeleně ve městě – bude v souladu s principy modrozelené infrastruktury.

👉Projekt sídelní městské zeleně – zahájíme práce na hlavním strategickém dokumentu, který zaručí dohled nad dodržováním norem na ochranu zeleně, zejména Standard na ochranu dřevin při stavebních činnostech.

Ilustrační obrázek

Spolupráce se sociálním podnikem - úklid města

Velmi nás potěšilo, že rada města navrhla do rozpočtu na rok 2024 prostřednictvím místostarosty Novotného na žádost sdružení PRO Roztoky a Žalov částku 200 000 Kč. na
zaměstnávání lidi se zdravotním znevýhodněním.

V našem městě tak můžete potkávat pracovníky Agentury ProVás, kteří provádějí drobný úklid veřejných prostor - zejména na dětských hřištích, u autobusových zastávek, turistických cestách a náměstích, či odplevelování chodníků.

Město zaměstnáním osob se zdravotním postižením také přispívá k posílení sociální politiky města, zejména v případech obtížné zaměstnanosti lidí se zdravotním znevýhodněním.

Zrekonstruované vlakové nádraží v Roztokách

Povedlo se! Bezbariérové nádraží s přímým vstupem do muzea

Na jaře roku 2015 se na Marii Dvořákovou (tenkrát Šlancarovou) obrátily maminky s prosbou o řešení bezútěšné situace na nádraží. Dostat se do podchodu bylo možné pouze po schodech, plošina na kočárky a vozíky byla přivázaná řetězem s uvedením tel. čísla na obsluhu, na které se ne nebylo možné dovolat.

Zprvu jednoduchý úkol se ukázal býti úkolem jaksi nadpozemským, neboť normy již neumožňovaly plošinu zprovoznit. Jedinou možností se nakonec ukázala být kompletní rekonstrukce, v rámci které by se vybudovaly výtahy pro rodiče s dětmi a imobilní cestující.

Marii se nakonec podařilo vyjednat se Správou železnic rekonstrukci a také zkoordinovat spolupráci se Středočeským krajem. Díky tomu máme i průchod do muzea.

Zrekonstruované nádraží bylo otevřeno v září 2022 a celkové náklady činily 408 mil.